Wydrukuj tę stronę

Wycieczka do Łambinowic

Napisane przez

7 października 2015 r. wzięliśmy udział w przedstawieniu pt. „Przerzucane słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika z teatru EKO STUDIO z Opola. Spektakl powstał na podstawie jenieckich listów powstańców warszawskich. Poprzedzony został zwiedzaniem wystawy w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Mieliśmy okazje poznać historię tego miejsca. Zobaczyliśmy wiele ciekawych ekspozycji, a także wysłuchaliśmy kilka interesujących, wzruszających, a także tragicznych historii związanych z życiem w obozie, na teren, którego wybraliśmy się później.

Przedstawienie odbyło się w zrekonstruowanym baraku jednego ze stalagów na terenie obozu. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Całość była bardzo realistyczna i wzbudziła w nas wiele różnych emocji, o czym świadczą wypowiedzi uczestników wycieczki:

„Zaskakujący był pomysł oddzielenia publiczności żeńskiej od męskiej drutem kolczastym” – Alicja
„Na podziw zasługuje dekoracja” – Jeremiasz
„Duże wrażenie zrobiła na mnie postać niemieckiego strażnika” – Kinga
„Wzruszająco zostały przedstawione listy więźniów” – Wiktoria.

Wszyscy wyszliśmy bardzo wzruszeni i pełni refleksji nad tym, czego byliśmy świadkami. Sceny przedstawiające codzienne życie na terenie obozu z pewnością na długo pozostaną nam w pamięci. Tuż po zakończeniu spektaklu poprosiliśmy autorów o autografy, a także wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Przedstawienie bardzo nam się podobało i chociaż poruszało trudna tematykę, chętnie zobaczylibyśmy je jeszcze raz. Wycieczka była bardzo udana i mamy nadzieję, że już niedługo wybierzemy się gdzieś ponownie.

Alicja Bilecka

Czytany 33246 razy