joomla hellobar plugin
genti-dama.com

Wyjazdowa lekcja historii

Napisane przez Renata Radziewicz

16 września 2016 roku klasa III wzięła udział w spotkaniu autorskim z Panem Tomaszem Greniuchem w Lewinie Brzeskim. Pan Tomasz jest historykiem, absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pochodzi z Lewina Brzeskiego i tutaj też mieszka.

Historia, jak twierdzi, od zawsze była jego ulubionym przedmiotem w szkole, a z czasem przerodziła się w pasję. Jego nowa książka ,,Pod komendą Bartka" poświęcona jest Henrykowi Flame ps."Bartek" – dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych. Pan Tomasz przybliżył nam postać legendarnego dowódcy w oparciu o materiały archiwalne, pisma, relacje, opracowania oraz przekaz ustny i pisemny byłych żołnierzy "Bartka". W książce znajdziemy życiorys Henryka Flame oraz opis oddziału NSZ na Śląsku Cieszyńskim. Autor opowiadał w jaki sposób budowane były struktury i jak funkcjonowały Zgrupowania Leśne Oddziałów Narodowych Sił Zbrojnych. W książce są także informacje m.in. o metodach werbunkowych, wywiadzie, systemie łączności, konspiracji i uzbrojeniu.

Pan Greniuch szczegółowo opisywał struktury: sztabu, organizacji, metod dowodzenia, działań i dyscypliny. Dowiedzieliśmy się także o najnowszych odkryciach pod Starym Grodkowem, gdzie zamordowano ponad 100 żołnierzy oddziału "Bartka". Książka jest także unikalnym zbiorem niepublikowanych dotąd wierszy, modlitw oraz pieśni pochodzących z oryginalnego Notatnika Służbowego dowódcy plutonu Narodowych Sił Zbrojnych.

Ponadto poruszył nader istotny temat fałszowania najnowszej historii Polski oraz nierozliczenia zbrodni i zbrodniarzy komunistycznych w III RP.

Trudne, niekiedy skomplikowane losy żołnierzy, wzbudziły zaciekawienie uczniów. Cieszy fakt, iż są oni zainteresowani poznawaniem najnowszej historii Polski.

Renata Radziewicz

• KONKURS - WYPRAWA DO ŚRÓDZIEMIA

Jesteś wielkim fanem twórczości J. R. R. Tolkiena?   Śledziłeś z zapartym tchem wyprawę Bilbo Bagginsa, a później Drużyny Pierścienia? Jeśli tak, to weź udział w konkursie, który odbędzie się już w marcu! Konkurs będzie składał się z 2 etapów: części testowej - sprawdzającej znajomość treści „Hobbita” i „Władcy Pierścieni” oraz twórczej, która polega na wykonaniu zadania przez konkursowicza. Szczegóły w regulaminie konkursu.
    Serdecznie zapraszam do udziału. Na zwycięzców czekają nagrody laughing

Anna Budziłowicz

Brak nadchodzących wydarzeń!

Odwiedza nas 220 gości oraz 0 użytkowników.

Nawiedzenia

Ostatni tyczień